Únor 21

Historie

Trocha historie

Cirkus CARINI založili v roce 2001 nositelé slavných cirkusových jmen pánové Arnošt Aleš a František Navrátil. Rodinné kořeny majitele cirkusu Arnošta Aleše sahají hluboko do českých dejin. První oficiální záznamy o cirkuse, jenž vlastnili předkové A.Aleše jsou z roku 1880, kdy malé varieté tohoto jména putovalo českými zeměmi a Bavorskem. Během let se rodinný podnik rozrůstal a vzkvétal, ve své době patřil k nejlepším a nejúspěšnějším cirkusům v české zemi i díky bohatému zvěřinci, který čítal na 70 kusů exotických zvířat ( medvědi, lvi, velbloudi, lamy, zebry, koně… ) Cirkus Aleš si jako každý prošel i chvílemi neveselými, přírodními katastrofami počínaje a znárodněním konče!

Však v cirkuse má být veselo a proto pojdme o krok dále! V roce 1936 se rodiče A.Aleše seznámili se slavným českým komikem Vlastou Burianem, který s cirkusem úzce spolupracoval a v roce 1940 v tomto prostředí sobě tak blízkém, natočil úspěšnou filmovou veselohru „ULICE ZPÍVÁ“. Ve filmu zazářily po boku artistů Alešových i další hvězdy stříbrného plátna, jako J.Marvan, J.Šejbalová…

Na rozdíl od mnoha soukromých cirkusů, cirkus Aleš nikdy zcela nezanikl. Dnes ho vede bratr majitele cirkusu Carini Arnošta Aleše pan Antonín Aleš a patří mezi českou cirkusovou špičku! I předkové Františka Navrátila byli od nepaměti vynikajícími cirkusovými umělci a jako u jiných cirkusových rodů se i u Navrátilů dědila artistická tradice z pokolení na pokolení. Prvním zástupcem cirkusového rodu Navrátilů, o kterém se můžeme dočíst z historických pramenů je Franz Navrátil, jenž založil na počátku 20.století malý cirkusový pdnik nesoucí jméno RENELI, který se vždy vyznačoval kvalitním artistickým programem, drezúrami zvířat a jako jediný se pyšnil vystoupením s dravými ptáky ( orli, supi, sovy) Ze všech potomků Franze Navrátila se postupem času stali vynikající artisté, uznávaní jak na domácí tak zahraniční scéně. Jediným, kdo se po otcově smrti rozhodl cirkus RENELI obnovit, byl syn Josef.

02Však politická situace tehdejší doby soukromým cirkusům příliš nepřála a proto se během několika málo let po rodinném cirkuse Navrátilových slehla zem. Josef se tedy dal opět na dráhu artisty! Byl přijat do slavné skupiny akrobatů na létajících hrazdách Bacardi a stal se zaměstnancem Českých cirkusů a varieté. Se svou manželkou Annou Berouskovou měl 4 potomky, ze kterých se artistice nejvíce věnoval syn František – otec principála cirkusu CARINI F.Navrátila jr. Prošel mnoha disciplínami a jeho čísla měla vždy punc nejvyšší kvality! Hlavní jeho doménou byl však balanc na válečcích, kterému se dnes věnuje i jeho syn. S tímto vystoupením procestoval takřka celou Evropu a byl hvězdou těch nejlepších evropských manéží! Vystupoval v televizních pořadech i filmech, v roce 1978 doubloval M. Dočolomanského ve filmu „Adéla ještě nevečeřela“. Největší pocty se mu však dostalo v roce 1980, kdy byl požádán samotnou švédskou královnou, zda by vystoupil ve velké benefiční show, jejíž výtěžek byl věnován na stavbu dětské nemocnice! Společně s ním a synem Františkem v královském paláci vystoupila i světoznámá skupina ABBA a zpěvák Engelbert Hamperding.Za toto vystoupení byli všichni umělci vyznamenáni čestnou medailí.

08Z malého Františka se postupem let stal artista skvěle reprezentující zavedené umělecké jméno CARINI a po vzoru svého otce cestoval Evropou, až ho osud zavál do angažmá do vlasti k cirkusu ALEŠ, kde se seznámil se svou manželkou Žanetou Alešovou, s jejímž otcem vytvořili vlastní cirkusový podnik! A CIRKUS CARINI byl na světě!